Översättare: Manne Svensson
Utgivningsdatum: 2020-01-10
Recensionsdatum: 2020-01-27
ISBN: 978-91-1-308793-1
Regina Porters debutroman Resenärerna är en svepande släktkrönika från amerikanskt 50-tal till president Obamas första år.
Möt James Vincent Jr, en vit man av irländsk härkomst uppvuxen under knappa omständigheter på Long Island och på andra ställen, som blir en framgångsrik advokat på Manhattan.
Möt Agnes Miller, en svart kvinna som efter en traumatisk upplevelse lämnar Georgia för Bronx, strax innan hennes nyblivne äkta man Eddie Christie kallas in till Vietnamkriget och lämnar henne med två små döttrar.
Möt Rufus, son till James och litteraturvetare, som gifter sig med Agnes yngsta dotter Claudia, även hon litteraturvetare, och deras två barn.
Resenärerna talar om vad det innebär att vara amerikansk medborgare idag, i ett land där hudfärg fortfarande spelar stor roll.
Författarens debutroman är en svepande släktkrönika från amerikanskt 50-tal till Obamas första år som president. Här bjuder vi på frågor till bokcirkeln.
Resenärerna är en svepande släktkrönika från amerikanskt 50-tal till Obamas första år.
Nyheter om nya böcker och författare. Utvalda erbjudanden och inbjudningar till författarkvällar. Spännande läsning.