Vem var min mor på jorden

Författare

Jila Mossaed

Vem var min mor på jorden

Dikter

Svenska

2025-09-11

Utgivet av: Norstedts

Läs mer

Beskrivning

Detaljer

Kategori

Lyrik

Mediekontakt

Lina Sjögren

Författare

Recensionsdag

2025-09-29

Publiceringsdatum

2025-09-11

Formgivare omslag

Sara R. Acedo

Bokinformation

Originalspråk

Svenska

Språk

Svenska

Format

Inbunden, E-bok

Produktdetaljer

ISBN

9789113144009

Vem var min mor på jorden

Recensioner

”Helt enkelt makalöst, Mossaed”

”Jila Mosssaed äger ett språk som är klarare än kanske någon annan nu verksam svensk poet, och hennes motivvärld återkommer med säregen kraft. Till viss del kan det möjligtvis sättas i förbindelse med hennes vuxna ankomst till det svenska språket.”

Svenska Dagbladet

Böcker av författaren

Om boken

"Mossaed äger ett språk som är klarare än kanske någon annan nu verksam svensk poet, och hennes motivvärld återkommer med säregen kraft.
Det är helt enkelt en makalös dikt i sin tid, eller i vilken tid som helst."Svenska Dagbladet"Djupt förankrad i en tusenårig persisk poesitradition men också inspirerad av svensk modernism, en av dikterna i den nya boken vänder sig till Karin Boye, exempelvis. Myt och mystik möter glåmig svensk lägenhetstillvaro. Hur kan hennes dikter utstråla sådan självklar auktoritet och försiktig sorg på samma gång?"Göteborgsposten "Vem var min mor på jorden", innehåller också urval ur tidigare böcker. Att läsa dem känns inte som tillbakablickar. /.../ Då som nu skimrar språket av mörker och ljus, tillhörighet och förlust."SydsvenskanJila Mossaed ägnar sig åt poesins och livets stora teman: kärlek, död, ensamhet, passion, sorg.I hennes dikter finns en oerhörd, nästan slösaktig, skönhet och en sorts vardaglig enkelhet. Hon skriver fram månens ljus genom lägenhetsfönstret och människans eviga längtan efter ett existentiellt och fysiskt hem, på jorden och i språket.Mossaed betraktas som en av de stora exildiktarna i svensk samtidspoesi. Exilens erfarenhet, gestaltad som både förlust och tillblivelse, är ett grundackord i författarskapet. I många år har hon skrivit en dikt präglad av så väl klassisk persisk poesi som svensk naturlyrik.Det har sagts att Jila Mossaeds dikter är enkla att läsa och svåra att bli färdiga med. Deras komplexitet ligger sällan på ytan, utan finns i de starka känslor och stora frågor som de gestaltar. Det här är en poesi som närmar sig läsaren ogarderad, modig och öm.Vem var min mor på jorden innehåller både nya dikter av Jila Mossaed och ett urval ur hennes tidigare böcker.

Läs mer

Jila Mossaed

Vem var min mor på jorden

Nyheter

Foto: Mattias Edwall

31 augusti 2025

Nya böcker i september 2025

Nyheter