Anki Edvinsson
Utforska författaren
Anki Edvinsson är journalist och f.d. programledare. Hon har bott i Umeå under flera år, och studerat kriminologi på Umeå universitet. Nuförtiden bor hon i Stockholm och varvar skrivandet med studier. Kriminologin hjälper henne att förstå sina karaktärer och de brott de begår, men hon är också uppvuxen i en polisfamilj med både pappa och bror i yrket. Av den anledningen har poliser alltid varit en del av Ankis vardag. Hennes spänningsroman Snöängeln (2021) blev en stor framgång och nu kommer uppföljaren Sjöjungfrun, med Per Berg och Charlotte von Klint som huvudpersoner.
Utgivning
Om boken
Samtidigt tampas Per med sjukdom i familjen och Charlotte ser sin nyfunna trygghet rämna när en gammal bekantskap dyker upp på polisstationen. Det är bäddat för konflikter, men trots sina olikheter och privata problem är de båda poliserna ett oslagbart team.Efter succén med Snöängeln – över 100 000 sålda exemplar – återkommer Anki Edvinsson med en fartfylld och uppslukande kriminalroman där radarparet Charlotte von Klint och Per Berg ställs inför sitt hittills svåraste fall.
Läs mer
Anki Edvinsson Hedström
Sjöjungfrun
Om boken
Medan vintern har ett fast grepp om Umeå och snötäcket växer allt högre, kämpar Per och Charlotte mot klockan. De måste ta reda på vem som är ansvarig för tragedierna som drabbat och fortsätter att drabba staden, och de måste till varje pris hitta den försvunna flickan - innan det är för sent.
Snöängeln är en spännande, tempofylld och uppslukande kriminalroman. Poliserna Charlotte von Klint och Per Berg är på många sätt varandras motsatser, men tillsammans bildar de ett oslagbart team.
Läs mer
Anki Edvinsson Hedström
Snöängeln