Nina van den Brink

Utforska författaren
Nina van den Brink är journalist, med bakgrund på bl.a. Dagens Industri, DI Weekend, Expressen och Fokus.
Utgivning
Om boken
"En jävla skurhink!"1970 vinner en okänd 52-årig städerska Rabén & Sjögrens stora romantävling med Rapport från en skurhink, en dagbok från en hård låglönevardag. Maja Ekelöf får komma till Stockholm och ta emot priset från den tidens stora: Astrid Lindgren, Lars Gyllensten och Alva Myrdal. Över en natt har städerskan och fembarnsmamman från Karlskoga blivit en rikskändis. Plötsligt är hon en del av Sveriges politiskt engagerade kulturetablissemang. Alla vill ha med henne: Grupp 8, FNL, KFML(r), hon valkampanjar med Sven Wollter och Fred Åkerström och åker på kurser i DDR.Men berättelsen om Maja Ekelöf är inte bara en framgångssaga. Hon ser igenom omgivningens välvilliga men nedlåtande attityder, hur hon blir ett slags maskot för de vänsterintellektuella, och mot slutet av sitt liv blir hon alltmer desillusionerad.Jag har torkat nog många golv är en berättelse om en enastående kvinna, ett dokument över det politiskt präglade 1970-talets kulturliv, och en angelägen påminnelse om hur samhället fortfarande ser på kvinnor med låglöneyrken. För alla framsteg, all utveckling till trots - hur kommer det sig att så många lågavlönade kvinnor fått det sämre och inte bättre? Vad skulle Maja Ekelöf ha svarat på det?
Läs mer
Nina van den Brink
Jag har torkat nog många golv
Om boken
I ett litet kompisgäng av flickor upptäcker och erövrar de världen omkring dem, men de måste också vara på sin vakt: mot hårdhänta killar på cyklar, mot respektlösa pappor i byn och okända män som rör sig längs vägarna.Ju äldre flickorna blir, desto större friheter tar de sig, och desto djärvare blir riskerna. Ända till den dag då katastrofen inträffar. Nina van den Brinks första roman är en tät och drabbande berättelse om att vara flicka, om okuvlig vänskap och om att växa upp och kasta sig huvudstupa in i livet. Men också om att tvingas hantera det man egentligen borde ha varit skyddad ifrån.
Läs mer
Nina van den Brink
Flickor
Recensioner

“Det är en djupt fascinerande biografi om en tid som är så söndertröskad, men som Nina van den Brink gör levande igen genom Maja Ekelöfs perspektiv.“
“Städerskan som fick ett bättre liv blir berättelsen om folkhemmet och vänsterrörelsen, men också berättelsen om svek, splittring och uppgivenhet.”
Dagens Nyheter

“Maja Ekelöfs Rapport från en skurhink kan fortfarande läsas med behållning.“
“Nina van den Brinks bok är än mer läsvärd, man kommer nära människan bakom slagorden och får ett stycke samtidshistoria på köpet. Det är så en riktigt god biografi ska fungera.”
Aftonbladet