Författare:
Lisa Larson
bland lejon och änglar
Svenska
2005-03-30
Utgivet av: Norstedts
Läs mer
Slut i lager
Beskrivning
Detaljer
År 2005 är det 50 år sedan Lisa Larson kom till Gustavsbergs porslinsfabrik, handplockad av fabrikens konstnärlige ledare, Stig Lindberg. En dag fick Stig Lindberg syn på en liten katt som Lisa Larson hade gjort. Han vände och vred på den på den och undrade om hon inte skulle kunna utveckla den lite till. Det var början till Lisa Larsons första serieproducerade prydnadsföremål. Serien kallades Lilla Zoo och blev en stor försäljningsframgång. Serieproduktionen av Lisa Larsons föremål tog därefter fart på allvar. Föremålen blev snabbt mycket folkkära och var mans egendom ? försäljningsframgångarna var ett faktum. Under de 26 år som hon arbetade på Gustavsberg producerade hon en lång rad föremål som kom att serietillverkas och snabbt blev storsäljare. Hennes förmåga att anpassa sin produktion efter industriprocessens villkor är allmänt omvittnad. De här föremålen utmärks ofta av lite runda former och en säker stilkänsla. Här finns bland annat katter, hundar, lejon, gladrunda kvinnofigurer och Gunnar Sträng som sparbössa. Figurerna uttrycker humor och stillsam ironi, stor värme och mycket kärlek. Parallellt med serieproduktionen arbetade Lisa Larsson med sin unika produktion på Gustavsbergs Studio, den konstnärliga experimentverkstaden för konst- och prydnadsgods. Den produktionen skilde sig mycket från den serietillverkade, även om man känner igen hennes konstnärliga uttryck också i dessa föremål. 1980 slutade Lisa Larson på Gustavsberg. Lisa Larson är fortfarande aktiv keramiker och hennes föremål präglas av stor människokärlek, iakttagelseförmåga och kroppslig närvaro. Boken beskriver hennes konstnärskarriär och är illustrerad med reportagefoton från åren på Gustavsberg, några av hennes skisser, delar av serieproduktionen samt ett urval av hennes unika konstgodsproduktion. Det är den första boken om Lisa Larson som visar både de serieproducerade och de unika föremålen.
Produktion
Miljömärkning
Nej
CE-märkning
Nej
Produktdetaljer
ISBN
9789151843582
Antal Sidor
160
Vikt (kg)
0.601
Ryggbredd (mm)
15
Höjd (mm)
240
Bredd (mm)
170
Böcker av författaren
Om boken
Läs mer
Gisela Eronn
Lisa Larson
Om boken
Läs mer
Gisela Eronn
Wilhelm Kåge
Om boken
På KF startade man kampanjen Rikare vardag där bl.a. KF:s Provkök och Gustavsberg deltog. Något som var helt i linje med Stig Lindbergs uppdrag som konstnärlig ledare: "att skapa föremål som är funktionella samtidigt som de skapar glädje med sin skönhet". Detta gjorde han tillsammans med framstående kollegor vid fabriken bl.a. Wilhelm Kåge, Lisa Larsson och den då unga Karin Björquist. Gustavsberg blev en kultur- och designinstitution, som också fick en hög internationell status.
Stig Lindberg blev folkkär och representerar för många det glada och lekfulla 50-talet, en period som nu väcker stort intresse även hos en ung publik. I många svenska hem finns säkert föremål som han skapat: vardagsporslin, ugnssäkra formar, vaser, skålar etc., vilka idag betingar höga värden på antikmässor och auktioner. I boken finns bl.a. en lista över servisdekorer samt Bukowskis värdering av Stig Lindberg.
Läs mer
Gisela Eronn
Stig Lindberg