Författare:
Sista hösten i Legoland
En tragedi
Svenska
2019-09-25
Utgivet av: Norstedts
Läs mer
Beskrivning
Detaljer
Kategori
Romaner
Mediekontakt
Lina Sjögren
Författare
Recensionsdag
2019-10-14
Publiceringsdatum
2019-09-25
Formgivare omslag
Anna Davison
Produktion
Papper
LABB Munken Print
Miljömärkning
Ja
CE-märkning
Nej
Produktdetaljer
ISBN
9789113097978
Antal Sidor
308
Vikt (kg)
0.473
Ryggbredd (mm)
25
Höjd (mm)
217
Bredd (mm)
142
Recensioner
”Sista hösten i Legoland är en ytterst övertygande roman. Den berör och förmår samtidigt - utan störande vassa pekpinnar - att resa en mängd viktiga frågor om det moderna sättet att hantera vardagen. Det är, tveklöst, sent på jorden.”
Vem anade att en debuterande miljövetare skulle skriva en av årets starkaste romaner?
Femina
Böcker av författaren
Om boken
Vi får följa oraklet Amir, som är på sitt första uppdrag på jorden, men också fyra människor: Katja, som skulle vilja bli lesbisk; Alice, som bara vill ha tillbaka sitt ex; Malik, som kämpar för att få genomföra sitt drömbygge; och hans tioåriga klimatmedvetna dotter Joanna, den enda som tycks inse faran.
Sista hösten i Legoland är Hanna Rut Carlssons debutroman. En berättelse om hybris och annalkande katastrof, men också om några människor som söker efter mening mitt i undergången.
Läs mer
Hanna Rut Carlsson
Sista hösten i Legoland