Under en italiensk sol

Författare

Ulrika Ljunggren

Under en italiensk sol

2023-03-24

Svenska

Läs mer

Beskrivning

Detaljer

Hållbarhet

Författare

Publiceringsdatum

2023-03-24

Recensionsdag

2023-04-17

Formgivare omslag

Sanna Sporrong

Kategori

Romaner

Bokinformation

Språk

Svenska

Originalspråk

Svenska

Serie

Casa Bianca

Läsordning

1

Format

Inbunden, Ljudbok, E-bok

Produktion

Miljömärkning

Ja

CE-märkning

Nej

Tryckeri/Producent

Livonia Print Ltd

Produktdetaljer

ISBN

9789113122267

Antal Sidor

413

Vikt (kg)

0.528

Ryggbredd (mm)

33

Höjd (mm)

220

Bredd (mm)

145

Miljöpåverkan

377g CO2e
Papper
ca 186 g

Vi beräknar på mängden papper som köpts in till respektive tryckeri, på papprets kvalitet och på pappersbrukets utsläpp. Vi utgår från pappersbrukens utsläppsberäkningar och kompletterar med utsläpp från deras inköpta el och utsläpp skogsbruk och transporter.

Tryck
ca 30 g

Vi beräknar på tryckeriernas åtgång av el och fjärrvärme per ton tryckta böcker. Utsläppen inkluderar inte förbrukningsmaterial, förpackningsmaterial eller tryckeriernas overhead.

Transport
ca 161 g

Vi beräknar på sträckan mellan pappersbruk och tryckeri, samt mellan tryckeri och vårt lager. Vi använder både vägfrakt och sjöfrakt. Vi beräknar att en genomsnittlig lastbil med dieselmotor används och olika fartyg vid t ex långväga frakt (container) eller frakt över Östersjön (lastbilstransporter).

Vi vill bidra till ökad förståelse för en boks livscykel. Därför beräknar vi årligen våra böckers klimatavtryck. Här visar vi utsläppen för just den här boken. Med hjälp av kunskap om tryckeri, tryckort och vikt kan vi berätta om utsläppen som boken skapar. Vi gör beräkningen utifrån genomsnittstal från alla transporter och genomsnittliga utsläpp från tryckeri och pappersval. Hur illa är det? En liter mjölk släpper ut 1 kg, en hamburgare 2 kg och ett par Nikeskor 7,3 kg. En bok släpper alltså ut mycket mindre – och räcker längre. Men vi är inte nöjda: vi arbetar hela tiden för att minska bokens klimatpåverkan.

Läs mer om hållbarhet

Böcker av författaren

Om boken

För arton år sedan hade de en himlastormande förälskelse i London. Nu träffas svenska Anna och irländske Sean av en tillfällighet i den lilla italienska staden Castello, där han driver en restaurang och hon går en sex veckor lång språkkurs. Trots att Anna har en man och två barn som väntar hemma i Sverige kan hon inte låta bli att falla för Sean igen. Men vilken mamma skulle lämna sin familj för passionen?
Sean tror inte sina ögon när han får syn på Anna på restaurangen. Kan det verkligen vara slumpen som fört henne till den här platsen? Och går det att på nytt väcka liv i känslor som varit undertryckta så länge, inte minst efter det som hände nästan två decennier tidigare? Snart blir Sean varse att saker och ting är betydligt mer komplicerade än vad de var när han och Anna var i yngre tjugoårsåldern och hade hela livet framför sig.Under en italiensk sol är en varm och insiktsfull roman om kärlek, omöjliga val och om att hitta sig själv.

Läs mer

Ulrika Ljunggren

Under en italiensk sol

Nyheter

Foto: Sølve Sundsbø

27 februari 2023

Våra nya böcker i mars 2023

NyheterBoknyheter