Beskrivning
Detaljer
Kategori
Romaner
Mediekontakt
Sara Dobareh
Författare
Recensionsdag
2022-09-19
Publiceringsdatum
2022-09-06
Formgivare omslag
Sara R. Acedo
Produktdetaljer
ISBN
9789113120546
Recensioner
”Drivet drar sin huvudkaraktär till sin spets på ett sätt som är både underhållande och, ja, effektivt.”
Kult Magasin
”Björk är verkligen väldigt skicklig på att fånga den flytande materia mellan allvar och ironi som utgör ett av vår tids grundvillkor.”
Dagens Nyheter
”En samtidsroman som har något att säga”
”... välskriven och ofta rolig. Humorn återfinns i den spänstiga meningskonstruktionen som sådan men också i Adams allt mer bisarra inre värld.”
Böcker av författaren
Om boken
När Adam träffar den mystiske Harald på en urartad fest ser han sin chans. Och Harald tror på det "Kontrakt Lagom" som Adam har skrivit, han menar att det verkligen kan förändra allt. Samtidigt börjar Adams inrutade vardag krackelera och kaoset ta över, i takt med att allt fler intresserar sig för hans teorier.Daniel Björks debut Drivet utspelar sig i ett Stockholm befolkat av influencers, hackers och entreprenörer. Det är en smart och underhållande roman om vår tids besatthet av effektivitet och kontroll.
Läs mer
Daniel Björk
Drivet
Om boken
Det är vår i Paris och allt är i sin början, men Bonnie ser bara slutet. Karriären som journalist inom modebranschen har gått i stå och hon blickar nostalgiskt tillbaka på de första åren som kämpande skribent.Sedan är det spegeln, som har tagits över av en kvinna hon inte känner igen. Det handlar inte bara om åldrandet. Innerst inne vet hon att hon är någon annan och det enda hon vill är att känna sig som sig själv igen.Kanske är det inte bara hennes liv som rör sig mot slutet, utan också själva berättelsen om människan?Daniel Björks andra roman Slutpunkt är en ljuvligt vemodig betraktelse över tidens gång. En Dorian Gray för 2020-talet om åldrande och skönhet, yta och djup.
Läs mer
Daniel Björk
Slutpunkt
Nyheter